מדנס
flight banner  

 

הפנית רכישה קטן פספורטקרארד

 

 

פייסבוק

הוסף למועדפים דף הבית
עברית | English | العربية | русский
 OptionLogo-heb-web new אופציה פתרונות ביטוחיים בכל מצב בריאות
ביטוח לחולי סוכרת
ביטוח חולי לב
ביטוח חולי סרטן
ביטוח חולי אסטמה
ביטוח לאוטיסטים
ביטוח חולי כליות
ביטוח פונדקאות
ביטוח חולי כבד
ביטוח לנכים
קרוהן
S_hemophilia
שיתופי פעולה
א.י.ל   האגודה הישראלית לסוכרת
לוגו גפן חדש קטן   גפן מדיקל
  האגודה לסוכרת נעורים
לנשום   לנשום - עמותת חולי אסטמה
aids HIV   הוועד למלחמה באיידס
cf logo   איגוד סיסטיק פיברוזיס
עמותת כבד   עמותת מושתלי כבד
עמותת כליה   העמותה לחולי כליה ומושתלים
נכי צה"ל   פורטל נכי צה"ל
שחל   שח"ל
אחת מתשע   אחת מתשע
עמותת מפרקים צעירים לוגו   עמותת מפרקים צעירים
עלה   עלה - עמותה לחולי המופיליה
ALS   ישראלס חולי ALS
  קטעי סרטונים
  קטעי עיתונות
  הפורטל המשפטי
  מילון מונחים
ביטוח נסיעות
ביטוח נסיעות
ביטוח חיים
ביטוח חיים
ביטוח תרופות
ביטוח תרופות
ביטוח אמבולטורי
ביטוח אמבולטורי
ביטוח בריאות
ביטוח בריאות
ביטוח משכנתא
ביטוח משכנתא
ביטוח תיירים
ביטוח תיירים
ביטוח נוספים
ביטוחים נוספים
מאמרים  
מאמרים

סרטן העור, מלנומה וביטוח
סרטן העור הוא קבוצה של כמה מחלות כאשר הנפוצה בהן היא המלנומה, כמו כן יש את הקרצינומה של תאי קשקש - , קרצינומה של תאי בסיס וסרקומת קפוסי
במאמר זה נתרכז בנושא המלנומה
מלנומה (Melanoma), הוא סוג של סרטן הנגרם כתוצאה מחלוקה בלתי מבוקרת של תאים מלנוציטיים. אומנם רוב גידולי המלנומה מתחילים בעור, אך הגידולים הסרטניים הראשוניים יכולים להופיע גם בעין, בגרון, במערכת העיכול, בכבד, במוח ובמערכת הלימפה.

 

גורמי הסיכון למלנומה, גורמי סיכון לסרטן העור
מלנומה הינה מחלה קשה יחסית וגם לא נדירה, השכיחות שלה עולה עם השנים.
גורם הסיכון המרכזי למלנומה הוא חשיפה לשמש - בעיקר בחשיפה שאינה קבועה., הסיכוי למלנומה גבוה יותר אצל בהירי שיער, עור ועיניים. גורם סיכון נוסף הוא נוכחות של שומות שונות.

 משתזפים באילת בשנת 2012 - גורם סיכון מספר 1 לסרטן העור:

משתזפים

סרטן העור וביטוח
חולי סרטן העור יכולים לרכוש ביטוחים שונים, למרות מחלתם:
ביטוח בריאות סרטן העור
ביטוח סעודי סרטן העור
ביטוח נסיעות סרטן העור
ביטוח חיים סרטן העור
ביטוח משכנתא סרטן העור
ביטוח אמבולטורי סרטן העור
ביטוח חיים, ביטוח אמבולטורי וביטוח נסיעות ניתן לרכוש בכל מצב ובכל זמן
ביטוח בריאות וביטוח סעודי ניתן לרכוש שנה לאחר סיום הטיפול במחלה

 

מלנומה אבחנה, סרטן העור אבחנה , סרטן העור תסמינים, סרטן העור סימפטומים
רופא העור הוא זה שעושה בדרך כלל את האבחנה על פי 5 קריטריונים השונים לאבחון:
גאומטריה (Asymmetry): השומות הרגילות הן סימטריות, ואילו מלנומות אינן סימטריות.
גבול (Border): הגבולות של השומה המאפיינים מלנומה אינם סדירים, מטושטשים ו/או מחוספסים. גבולות חלקים מעידים בדרך כלל על שומה רגילה.
גוון (Color): גוון של מלנומה הוא לא אחיד שומה שחשודה יכולה להופיע בשילוב של צבעים שונים - חום או חום-צהבהב, שחור, כחול, אדום, ועוד.
גודל או קוטר (Diameter): השומות שהן בקוטר של 5 מילימטר ומעלה חשודות יותר כמלנומות.
שינוי (Evolution): זהו הסימן החשוב מכולם. החשד למלנומה מתגלה כאשר מופיעה שומה חדשה וחריגה בצבע שחור וכאשר יש במשך הזמן שינויים בגודלה, בצורתה, או בצבעה של שומה קיימת, כמו כן אם יש דימום או גרד בשומה, בעיקר אצל אנשים מעל גיל 40. לכן מעקב אחרי שומות הוא הכרחי לאבחון מוקדם ולטיפול אפקטיבי במחלה.
לצערנו קריטריונים אלה לא חלים על הסוג המסוכן ביותר של מלנומה - מלנומה קשרית במחלה זו הקריטריונים במקרה זה הם:
• גובה (Elevated): אם השומה בולטת מעל העור.
• קושי (Firm): אם השומה קשה למגע.
• גדילה (Growing): אם השומה גדלה.
באופן כללי, ההתפתחות של המלנומה מחולקת לשני שלבים. שלב אחד הוא שלב הגדילה הרדיאלית

 

שלבים של מלנומה, שרידה מלונומה, סרטן העור אחוזי החלמה
כ 70% מהחולים במחלה מקומית שאינה מפושטת שורדים לעשר שנים, לעומת 20% מהחולים במחלה מפושטת.
יש גם שני פקטורים פרוגנוסטיים מיקרוסקופיים המבוססים על שיטות לסיווג המלנומה: ברסלאו וקלארק
Breslow בודק את עובי הגידול עצמו במאונך לאפידרמיס- ככל שהמלנומה "עבה" יותר כך הסיכוי לשלוח גרורות הינו גדול יותר (למשל, אם הגודל הינו נמוך מ- 0.76 מ"מ, יש 0% סיכון לפיזור גרורתי, ואולם אם הגודל הינו מעל 3.9 מ"מ, קיים סיכון של 62% לפיזור גרורתי).
Clerk בוחן את מידת הפולשנות של הגידול לסוגי הרקמות השונים: כך גידול שחודר את כל הדרמיס הפפילרי הינו בעל סיכוי של 88% להישרדות לאחר 5 שנים, ולעומתו גידול החודר את השומן התת-עורי הינו בעל סיכויי הישרדות של 15% בלדב לאחר 5 שנים.

 

שכיחות של סרטן העור, מניעה של סרטן העור
עד אמצע שנות התשעים, הייתה המלנומה בישראל שכיחה בקרב נשים יותר מאשר בגברים, אולם לאחר מכן התהפכה המגמה, וכעת מאובחנים במחלה הקשה יותר גברים מנשים. בשנים האחרונות נמשכת העלייה בתחלואת הגברים בעוד שהתחלואה בנשים נותרת יציבה, וכעת מאובחנים במלנומה 31% יותר גברים מאשר נשים, פער שעמד לפני עשור על 14% בלבד.
ב-2008 אובחנו 1,300 חולים חדשים בסרטן העור. לפי הנתונים החדשים, באוכלוסיה היהודית בארץ אחד לכל 34 גברים ואחת לכל 50 נשים בסיכון לפתח מלנומה. באוכלוסיה הערבית הסיכון נמוך בעשרות אחוזים.
שלבי הגילוי: מבין המאובחנים עם סרטן העור, 36% מאובחנים בשלב מוקדם, עליה משמעותית מאז תחילת שנות התשעים, המיוחסת לקמפיינים להעלאת המודעות לסרטן העור שיזמה האגודה למלחמה בסרטן. "גילוי מוקדם מציל חיים, בכך שהוא מעלה את סיכויי הריפוי מסרטן העור ל-90% ומעלה", אומרת מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן, מירי זיו. מבין תושבי הארץ, לילידי ישראל סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן העור בהשוואה לעולים.


מניעה של סרטן העור
נגד מיטות שיזוף: האגודה למלחמה בסרטן מזהירה מפני מיטות שיזוף החושפות את הגוף לקרינה אולטרה-סגולית מסוכנת ומגדילות את הסיכון לסרטן העור. "מתחת לגיל 35, החשיפה למיטות שיזוף מעלה הסיכון לסרטן העור מסוג מלנומה ב-75%,
. קרם הגנה: מריחת הגוף בקרם הגנה מפני קרני השמש המסוכנות לסרטן העור המנעות מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 ל-16:00; הגנת הגוף מהשמש,.
מזון: בין המזונות שהוכחו כמגנים מפני קרני השמש המסוכנות: ירקות ירוקים עליים וכן ברוקולי, גזר, עגבניה, פירות לרבות קיווי וענבים סגולים, תותים ותפוזים, דגים, שמן זית, אבוקדו, שקדים ואגוזים, תה, קקאו ותבלינים מסוג רוזמרין ומרווה.
בין המזונות המגבירים את הרגישות לחימצון עם החשיפה לקרני השמש ונחשבים מסוכנים לסרטן העור, נכללים בשר אדום ומעובד, שמנים עשירים באומגה 6 לרבות שמן חמניות, תירס וסויה, מאכלים מטוגנים ומזונות עשירים בפסורלן, כמו פטרוזיליה, סלרי ותאנים.


סוגי מלנומה
superficial spreading melanoma- הצורה המהווה 70% ממקרי המלנומה. זוהי צורה הנוטה להופיע בעשור הרביעי לחיים (אולם קיימת במקרים נדירים אצל ילדים). מבחינה קלינית, המלנומה מתפשטת וורטיקלית (למרות שמה- המלנומה מכונה "שטחית" היות שקיים פיזור של תאי הגידול בכל שכבות האפידרמיס. התאים שמרכיבים את הגידול הם תאים עגולים וגדולים למדי, הם בעלי פעילות מיטוטית, מאופיינים באטיפיה.
nodular melanoma- מלנומות מסוג זה מהוות עד 15% מכלל המלנומות, והן נוטות להיות אגרסיביות מאד ולערב כל אזור בגוף- בעיקר גב, ראש וצוואר. הגדילה של מלנומות מסוג זה הינה וורטיקלית בלבד- לרוב האפידרמיס לא מעורב.
acral lentiginous melanoma- צורה זו של מלנומה מהווה 10% ממקרי המלנומה. היא פוגעת בעיקר בכפות הידיים והרגליים בעיקר סביב הציפורניים ושכיחה יותר בגיל מבוגר. תאי הגידול משגשגים לאורך השכבה הבזאלית של האפידרמיס בצורה לינארית ובקבוצות. האפידרמיס הינו מעובה יותר בכפות ידיים ורגליים.
lentigo malignant melanoma- צורה זו של מלנומה מהווה בין 5%-10% ממקרי המלנומות. שלב הצמיחה הרדיאלי של המלנומות הנ"ל הינו ארוך, והן מאופיינות בשגשוג משמעותי של מלנוציטים אטיפיים לאורך השכבה הבזאלית.

 

סרטן העור טיפול

  • ניתוח כטיפול בסרטן העור יכול להתבצע באחת ממספר דרכים. השיטה בה משתמש הרופא שלך תלויה בגודל ובמיקום של הגידול, כמו גם בגורמים אחרים: שיטות הניתוח הן ביופסיה ניתוחית ניתוח מוס, הסרה באמצעות זרם חשמלי וגרידה ניתוח בהקפאה ,ניתוח לייזר שתל
  • כימותרפיה מקומית : כימותרפיה עושה שימוש בתרופות אנטי סרטניות לשם הרס תאי סרטן. כאשר מורחים תרופה ישירות על העור, הטיפול נקרא כימותרפיה מקומית. משתמשים בשיטה זאת בעיקר במקרים בהם הגידול גדול מדי בשביל ניתוח, וכן כאשר הרופא מוצא סרטן חוזר פעם אחר פעם.
  • טיפול פוטודינמי : (Photodynamic therapy או PDT) משתמש בחומר כימי יחד עם מקור אור מיוחד, כמו לייזר, לשם הרס תאים סרטניים
  • טיפול בהקרנות (הנקרא גם רדיותרפיה) עושה שימוש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה על מנת לחסל תאי סרטן. ההקרנה מקורה במכונה גדולה מחוץ לגוף. ההשפעה היא על תאים באזור הנגוע בלבד. הטיפול ניתן בבית חולים או במרפאה במינון אחד או יותר, למשך מספר שבועות.

לחזרה לדף ביטוח לסרטן

דף הבית אודותינו מידע פורום שיתופי פעולה מאמרים Passportcard צור קשר