מדנס
flight banner  

 

הפנית רכישה קטן פספורטקרארד

 

 

פייסבוק

הוסף למועדפים דף הבית
עברית | English | العربية | русский
 OptionLogo-heb-web new אופציה פתרונות ביטוחיים בכל מצב בריאות
ביטוח לחולי סוכרת
ביטוח חולי לב
ביטוח חולי סרטן
ביטוח חולי אסטמה
ביטוח לאוטיסטים
ביטוח חולי כליות
ביטוח פונדקאות
ביטוח חולי כבד
ביטוח לנכים
קרוהן
S_hemophilia
שיתופי פעולה
א.י.ל   האגודה הישראלית לסוכרת
לוגו גפן חדש קטן   גפן מדיקל
  האגודה לסוכרת נעורים
לנשום   לנשום - עמותת חולי אסטמה
aids HIV   הוועד למלחמה באיידס
cf logo   איגוד סיסטיק פיברוזיס
עמותת כבד   עמותת מושתלי כבד
עמותת כליה   העמותה לחולי כליה ומושתלים
נכי צה"ל   פורטל נכי צה"ל
שחל   שח"ל
אחת מתשע   אחת מתשע
עמותת מפרקים צעירים לוגו   עמותת מפרקים צעירים
עלה   עלה - עמותה לחולי המופיליה
ALS   ישראלס חולי ALS
  קטעי סרטונים
  קטעי עיתונות
  הפורטל המשפטי
  מילון מונחים
ביטוח נסיעות
ביטוח נסיעות
ביטוח חיים
ביטוח חיים
ביטוח תרופות
ביטוח תרופות
ביטוח אמבולטורי
ביטוח אמבולטורי
ביטוח בריאות
ביטוח בריאות
ביטוח משכנתא
ביטוח משכנתא
ביטוח תיירים
ביטוח תיירים
ביטוח נוספים
ביטוחים נוספים
מאמרים  
מאמרים

 סרטן המעי הגס, סרטן הקולון Colon Cancer
היא מחלה שכוללת גידולים סרטניים במעי הגס, בחלחולת (סרטן הרקטום) וכן בתוספתן.
בעולם המערבי וכן בישראל זהו סוג הסרטן השלישי בשכיחותו אחרי סרטן העור וסרטן השד, סרטן המעי הגס הוא השני בגורמי המוות מסרטן בעולם המערבי. המחלה מאובחנת באמצעות קולונוסקופיה שהיא בדיקה פולשנית של המעי הגס דרך החלחולת (הרקטום). הטיפול בסרטן המעי הגס הוא בדרך כלל באמצעות ניתוח ובמקרים רבים נדרשת גם כימותרפיה.
בישראל סרטן המעי הגס הוא אחת ממחלות הסרטן הנפוצות והקטלניות. חשוב לדעת כי באמצעות מודעות ושמירה על אורח חיים בריא ניתן להקטין את הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס. כיום גילוי מוקדם של הסרטן ותרופות חדשות מקטינים את סיכויי התמותה. אולם שילוב של פחד מגילוי וחוסר מודעות יה בישראל גורמים לכך שהתחלואה והתמותה (עקב הגילוי המאוחר מידי) הינם גבוהים יחסית למדינות מפותחות אחרות.
כמו כן בשנים האחרונות פותחו תרופות כימיות חדשות וגם טיפולים שמקטינים את סיכויי התמותה ומאריכים חיים לחולי סרטן המעי הגס ובעתיד נראה גם תרופות מותאמות גנטית למחלה.

 

סרטן המעי הגס וביטוח
גם מי שחלה בסרטן המעי הגס יוכל לרכוש באופציה ביטוחים שונים:
ביטוח נסיעות לחו"ל סרטן המעי הגס
ביטוח סעודי סרטן המעי הגס
ביטוח חיים סרטן המעי הגס

ביטוח בריאות סרטן המעי הגס

 ביטוח משכנתא סרטן המעי הגס

ביטוח בריאות וסעוד ניתן לרכוש שנה לאחר סיום הטיפולים,

ביטוח חיים, ביטוח משכנתא וביטוח נסיעות ניתן לרכוש בכל שלב ובכל זמן

 

איור של המעי הגס

 סרטן המעי הגס1

סרטן המעי הגס תסמינים
לעתים תכופות החולה לא ירגיש שום תסמין. זו אחת הסיבות לכך שארגונים רפואיים רבים ממליצים על סריקה תקופתית מגיל 50 בשתי שיטות: על ידי ביצוע בדיקת דם סמוי בצואה ועל ידי קולונוסקופיה.
כאשר כבר יש תסמינים, הם תלויים באזור הפגיעה. באופן כללי, ככל שהגידול קרוב יותר לאזור פי הטבעת, יש יותר תסמיני-מעי כגון:
שינויים בהרגלי היציאות: שינוי בתדירות, שינוי באיכות הצואה, שינוי בעקביות הצואה, דם בצואה או דימום מפי הטבעת, צואה עם מוקוס, ירידה בקליבר של הצואה ועוד
במקרה שהגידול הוא במעי הגס הימני, שהוא רחב יותר מהמעי הגס השמאלי, יש פחות מצבים של חסימות ויותר מקרים של דימומים ואנמיה. לעומתו גידול במעי הגס השמאלי גורם לשינוי בהרגלי היציאה לעיתים עד כדי חסימה, היות שהמעי הגס השמאלי צר יותר ולא גמיש. גם במעי הגס השמאלי ניתן למצוא אנמיה. נציין כי בגידול ברקטום ניתן לראות דם אדום בהיר בבדיקה רקטלית ולכן לעיתים קשה להפריד באבחנה בין סרטן לבין טחורים.
לסיכום: הסימפטומים המרכזיים של סרטן המעי הגס הם: דימום, כאבי בטן בשלב מאוחר, ירידה בתיאבון, ירידה במשקל ובמשקל ושינויים ביציאות.

סרטן המעי הגס גרורות
השלב האחרון והמסוכן ביותר בגידול סרטני הוא שליחת גרורות – תהליך בו חלקי גידול פורצים את גבולות הגידול ומגיעים בסופו של דבר אל איברים רחוקים כמו הכבד או הריאות
הסיכון הגדול בהימצאות הגרורות הוא לחץ על איברי המטרה שגורם לשינוי בתפקוד שלהם, הגרורות יכולות ללחוץ על כלי דם ולגרום לבעיות באספקת הדם לרקמות השונות, לגרום ללחץ על רקמת איבר המטרה ולהביא לתפקוד חסר או לתפקוד מוגבר שלו וכן להפריע לפיזיולוגיה התקינה.
רוב הגרורות בסרטן המעי הגס נשלחות לכבד ולריאות, אך קיימים גם מקרים של שליחת גרורות למוח, לעצמות ולמקומות נוספים.
סיכויי השרידה של חולים בסרטן המעי הגס ששלח גרורות נמוכה ביותר. כל החולים האלה מוגדרים בשלב 4 של המחלה ובעלי סיכויי הישרדות נמוכים ביותר של 5-7%.

 

סרטן המעי הגס סיכויי החלמה
סרטן המעי הגס שלבים, סרטן המעי הגס שלב 4
Stage I מצב בו הגידול התפשט מעבר לרירית המעי הגס אך לא חדר מעבר לגבול המעי או החלחולת. במילים אחרות זהו גידול הממוקם ברירית בלבד. הטיפול בשלב זה הוא טיפול כירורגי להסרת הגידול וברוב המקרים אין צורך בטיפול כימותרפי או בהקרנות נוספות. השרידה בשלב זה מצוינת וכ-90% מהחולים הנמצאים בשלב 1 מחלימים וחוזרים לחיים תקינים.
Stage II זהו שלב בו הגידול חדר את דופן המעי הגס אך לא פלש לקשריות לימפה קרובות. במקרה זה מדובר בשלב מתקדם יותר משלב I ולכן הטיפול כולל ניתוח להסרת הגידול ואחריו טיפול כימותרפי. סיכויי השרידה בשלב זה טובה גם כן, ועומדת על 72-85% הצלחה בהתאם למצב הגידול.
Stage III זהו שלב בו הגידול חדר את דופן המעי ופלש לקשריות לימפה קרובות אך לא התפשט לאיברים מרוחקים. כלומר, בשלב זה הגידול התחיל להתפשט לרקמות סמוכות אך לא הגיע לאיברים כמו הכבד או הריאות.
הטיפול בשלב זה כולל את הסרת הגידול בניתוח וכמו כן את הסרת קשריות הלימפה הקרובות ולאחריו יש צורך בטיפול כימותרפי. סיכויי ההישרדות בשלב 3 נמוכים יותר, ונעים בין 44% ל-83%, כתלות בגודל הגידול ומספר קשריות הלימפה אליהן חדר.
Stage IV שלב 4 הוא השלב המתקדם ביותר של סרטן המעי הגס, ובו הגידול שלח גרורות לאיברים רחוקים כמו הריאות או הכבד. בשלב זה הפרוגנוזה נמוכה ביותר, וסיכויי ההישרדות נמוכים בהרבה מהשלבים המוקדמים יותר ועומדים על כ-7%. במצב זה מטרת הטיפול היא להאריך את החיים ככל שניתן ולמנוע מהגרורות להגיע למקומות קטלניים.

 

סרטן המעי הגס טיפול - ניתוח
אבחון פוליפים וכריתתם בקולונוסקופיה גורם לריפוי מלא והימנעות מהתפתחות מחלה סרטנית. הצלחת האבחון והטיפול המוקדמים תלויה בביצוע בדיקת קולונוסקופיה - באוכלוסייה הנמצאת בסיכון גבוה מגיל 40 ובאוכלוסייה בסיכון רגיל מגיל 50, גם ללא הופעת סימפטומים מוקדמים של המחלה.

כיום, ניתן בכריתה באמצעות אנדוסקופ, ללא צורך בניתוח, להסיר את הפוליפים הטרום סרטניים, ובכך למנוע התפתחות גידולים ממאירים. במקרה של גידול ממאיר, ניתוח כירורגי מחייב לא רק כריתה ממוקדת של הגידול אלא כריתה של קטע שלם במעי הגס בו נמצא הגידול, כולל שוליים של מספר ס"מ בכל צד. יחד עם קטע מעי זה מתבצעת גם כריתת שורש המעי המכיל את כלי הדם המזינים את האיבר ואת בלוטות הלימפה המנקזות אותו.

לאחר הניתוח קצוות המעי התקינים יושקו מחדש ליצירת השקה - Anastomosis, על מנת לשחזר רציפות של מערכת העיכול.
הדבר החשוב ביותר עבור חולה בסרטן המעי הגס הוא ניתוח כירורגי מוצלח. כריתה של הגידול עם השוליים הסרטניים יכולה להביא לריפוי מלא. הטיפולים האונקולוגיים הנלווים לכריתה, במקרים בהם המחלה מתקדמת, הם טיפולים מאריכי חיים ונדיר שיתרמו להחלמה מלאה.


סרטן המעי הגס תורשתי
ב-15%-25% מהמקרים קיים סיפור משפחתי של המחלה – רוב המקרים קשורים לנטייה גנטית תורשתית

 

סרטן המעי הגס גורמי סיכון
גיל, הימצאות פוליף, היסטוריה משפחתית, מחלות קרוהן וקוליטיס, סוגי מזון שונים וגורמים סביבתיים.
מניעת סרטן המעי הגס תהיה באמצעות הגברת המעקב, אורח חיים משופר, וככל הנראה, דיאטה המכילה חומרים המספקים הגנה


סרטן המעי הגס אבחנה
בדיקות דם: רמת ההמוגלובין (לצורך בירור אנמיה), רמות CEA (מרקר גידולי), קולונוסקופיה, קולונוסקופיה וירטואלית, US טרנס רקטלי, MRI- הבדיקה הכי מדויקת ואמינה, מבחינת אנטומיה של המעי הגס ועומק החדירה של הגידול- החיסרון הינו בכך שהבדיקה יקרה.

 

סרטן המעי הגס בישראל
בישראל סרטן המעי הגס הינו סוג הסרטן השני בשכיחתו (אחרי סרטן השד). מדי שנה מתגלים בין 3,200 ל- 3,600 מקרים חדשים. סרטן המעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר בישראל, ובשנת 2001 מתו ממנו 1342 בני אדם - יותר מאשר סרטן השד, ובדומה לסרטן הריאות.
למרות זאת, יש בישראל העדר מודעות למחלה, דבר הגורם לתמותה גבוהה. על פי סקר משנת 2007 של האגודה למלחמה בסרטן, בקרב גברים ונשים מעל גיל 50, פחות ממחצית שמעו על בדיקה של דם סמוי בצואה.

 

לחזרה לדף ביטוח לחולי סרטן

דף הבית אודותינו מידע פורום שיתופי פעולה מאמרים Passportcard צור קשר